7. naučno-stručna konferencija „INN&TECH“ Savremeno obrazovanje: Integracija vještačke inteligencije i tehnološke inovacije

Share on facebook

Sedma naučno-stručna konferencija „INN&TECH“ fokusirala se na nekoliko ključnih tema u oblasti obrazovanja i tehnologije. Prvo predavanje  na temu: “Vještačka inteligencija jučer, danas i sutra… Šta treba znati?” Znamo da je vještačka inteligencija područje računarstva koje se bavi stvaranjem pametnih strojeva sposobnih za izvršavanje zadataka koji obično zahtijevaju ljudsku inteligenciju. Ova tehnologija uključuje učenje, zaključivanje, percepciju, razumijevanje jezika i rješavanje problema. Možemo očekivati da će AI nastaviti napredovati, omogućavajući automatizaciju složenijih zadataka, poboljšavajući analizu podataka i donošenje odluka. Također, očekuje se da će AI imati značajan utjecaj na mnoge industrije, mijenjajući način na koji radimo, učimo i komuniciramo. O tome više više je govorio uvaženi profesor, našeg predavača prof. dr. Samim Konjicija.

Da li obrazujemo mlade za budućnost zavisi od pristupa obrazovanju. Moderno obrazovanje treba da integrira tehnologiju i digitalne alate kako bi pripremilo mlade za rad u digitalnom dobu. To uključuje učenje programiranja, razvoj kritičkog razmišljanja, unapređenje komunikacijskih vještina i prilagođavanje nastavnih planova i programa s ciljem razvoja vještina neophodnih za buduće tržište rada. Također, bitno je poticati kreativnost, inovativnost i učenje kroz praksu, kako bi se mladi mogli prilagoditi brzo mijenjajućem tehnološkom i profesionalnom okruženju. O svemu ovome, govori se u panel diskusiji “Obrazujemo li mlade za ono što ih čeka” a panelisti su: Benjamin Hedžić, savjetnik ministrice u Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke, Lejla Pljevljak-Rašidagić, COO ZIRA Group, prof. dr. Dušanka Bošković, prorektorica Univerziteta u Sarajevu i Jasmin Popaja, izvršni direktor kompanije IMTEC. Moderatorica panela je uvažena profesorica. Aleksandra Nikolić.

U kontekstu preduniverzitetskog obrazovanja upotreba vještačke inteligencije (AI) postaje sve značajnija. AI se koristi za razvoj adaptivnih učenja koja se prilagođavaju individualnim potrebama učenika, omogućavajući im da napreduju vlastitim tempom. Osim toga, AI alati omogućavaju učiteljima bolje razumijevanje učeničkih potreba kroz detaljnu analizu podataka o njihovom učenju. Povećanje količine upotrebe AI u obrazovanju donosi i izazove, kao što su potreba za obukom nastavnog osoblja za rad s ovim tehnologijama i osiguravanje da AI alati ne zamjenjuju, već dopunjavaju tradicionalne metode podučavanja. Osim toga, važno je osigurati jednak pristup ovim tehnologijama za sve učenike kako bi se izbjegla digitalna podjela. AI u preduniverzitetskom obrazovanju predstavlja korak ka personalizovanijem i efikasnijem obrazovanju, ali zahtijeva pažljivo razmatranje etičkih, tehničkih i pedagoških pitanja. Više o ovoj temi mogli smo čuti kroz predavanje uvaženog  prof. dr. Lemeš Samira, a tema predavanja je: “Pedagoški aspekti primjene vještačke inteligencije u preduniverzitetskom obrazovanju.

Prethodna tema razmatra uticaj AI na rane faze obrazovanja, dok tema “Kompatibilnost ishoda učenja i zahtjeva tržišta rada u oblasti tehničkih zanimanja” se fokusira na usklađivanje edukacije sa potrebama tržišta.

Kompatibilnost ishoda učenja sa zahtjevima tržišta rada u oblasti tehničkih zanimanja je ključna tema u obrazovanju danas. S obzirom na brzi tehnološki napredak, tehnička zanimanja zahtijevaju specifične vještine i znanja. Ishodi učenja u tehničkom obrazovanju trebaju biti usklađeni s trenutnim i budućim potrebama industrije. To uključuje ne samo tehničke vještine, već i neke vještine poput rješavanja problema, timskog rada i prilagodljivosti. Obrazovni programi moraju biti fleksibilni i inovativni, kako bi se osiguralo da studenti steknu relevantne i primjenjive vještine za tržište rada. O ovoj temi će govoriti gospodin Tarik Kadrispahić, TARGET E&C.

Tema drugog panela, 7. naučno-stručne konferencije INN&TECH “Uspješni mladi koji su ostali u Bosni i Hercegovini… Šta možemo učiniti?” otvara diskusiju o tome kako zadržati talentirane mlade stručnjake u zemlji i kako ih podržati. Ovaj panel moderira uvaženi prof. dr. Adis Muminović, a učesnici panela su: prof. dr. Amra Hasečić, prodekanesa Mašinskog fakulteta; Edin Mehić, poduzetnik i osnivač platforme www.posao.ba, Anes Hadžiomerović iz organizacije CERIT Mostar i Dado Durić, inžinjer mašinstva i pokretač Start Up kompanije

Tema „Uspješni mladi koji su ostali u Bosni i Hercegovini…“ ističe važnost zadržavanja talentiranih mladih u zemlji. Kako bi se to postiglo, potrebno je stvoriti stimulativno okruženje koje nudi kvalitetne mogućnosti za profesionalni razvoj, inovacije i poduzetništvo. Poticanje ulaganja u start-upove, razvoj tehnoloških parkova i inkubatora, te stvaranje veze između obrazovanja i industrije ključni su koraci. Također, važno je promovirati uspješne priče mladih koji su odlučili izgraditi karijeru u Bosni i Hercegovini, kako bi se potaknula pozitivna percepcija i nadahnuće kod drugih mladih.

Konferencija je podržana od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke i  Ministarstva privrede Kantona Sarajevo, te sponzora ZIRA, IMTEC i BH Telecom, koji pružaju razmjenu znanja i ideja, ključnih za oblikovanje budućnosti obrazovanja i rada u digitalnom svijetu.

U kontekstu 7. naučno-stručne konferencije INN&TECH, jasno je da je fokus na pripremi mladih za budućnost kroz integraciju vještačke inteligencije u obrazovanje, usklađivanje obrazovnih ishoda s tržištem rada, i podršku uspješnim mladim ljudima u Bosni i Hercegovini. Ključno je stvaranje obrazovnog sistema koji je prilagodljiv, inovativan i usmjeren na stvarne potrebe i izazove savremenog svijeta. Ova konferencija ističe važnost kontinuiranog razvoja i prilagođavanja, kako bi se mladi adekvatno pripremili za dinamično tržište rada i tehnološki napredak.

mr. Ajla Halilović

Podijelite članak na socijalnim mrežama

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter

Povezane

Vijesti